Best Lettering:

Todd Klein— Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)

Best Digital Comic:

Umami, by Ken Niimura (Panel Syndicate)

Best Webcomic:

The Contradictions, by Sophie Yanow

Best Writer:

Tom King, Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Writer/Artist:

Jen Wang, The Prince and the Dressmaker (First Second)

Best Cover Artist (for multiple covers):

Jen Bartel, Blackbird (Image); Submerged (Vault)

Best U.S. Edition of International Material:

Brazen: Rebel Ladies Who Rocked the World, by Pénélope Bagieu, translated by Montana Kane (First Second)

Best U.S. Edition of International Material – Asia:

Tokyo Tarareba Girls, by Akiko Higashimura (Kodansha)

Best Humor Publication

:

Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julia Madrigal (BOOM! Box)

Best Publication for Early Readers (up to age 8):

Johnny Boo and the Ice Cream Computer, by James Kochalka (Top Shelf/IDW)

Best Publication for Kids (ages 9-12):

The Divided Earth, by Faith Erin Hicks (First Second)

Best Publication for Teens (ages 13-17):

The Prince and the Dressmaker, by Jen Wang (First Second)

Best Comics-Related Periodical/Journalism:

TIE: Back Issue, edited by Michael Eury (TwoMorrows) and PanelxPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou 

Best Comics-Related Book

:

Drawn to Purpose: American Women Illustrators and Cartoonists, by Martha H. Kennedy (University Press of Mississippi)

Best Academic/Scholarly Work: 

Sweet Little C*nt: The Graphic Work of Julie Doucet, by Anne Elizabeth Moore (Uncivilized Books)

Best Penciller/Inker

:

Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)

Best Coloring: 

Matt Wilson, Black Cloud, Paper Girls, The Wicked + The Divine (Image); The Mighty Thor, Runaways (Marvel)

Best Painter/Multimedia Artist (Interior Art):

Dustin Nguyen, Descender (Image)

Hall of Fame Inductees (Judge’s Choice):

Jim Aparo, June Tarpé Mills, Dave Stevens, Morrie Turner

Hall of Fame Inductees (Voters’ Choice):

Jose Luis Garcia-Lopez, Jenette Kahn, Paul Levitz, Wendy and Richard Pini, & Bill Sienkiewicz

Spirit of Comics Retailer Award:

La Revisteria Comics in Buenos Aires, Argentina

Best Archival Collection/Project – Strips:

Star Wars: Classic Newspaper Strips, vol. 3, by Archie Goodwin and Al Williamson, edited by Dean Mullaney (Library of American Comics/IDW)

Best Archival Collection/Project – Comic Books:

Bill Sienkiewicz’s Mutants and Moon Knights… And Assassins… Artifact Edition, edited by Scott Dunbier (IDW)

Best Publication Design

:

Will Eisner’s A Contract with God: Curator’s Collection, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Short Story:

“The Talk of the Saints,” by Tom King and Jason Fabok, in Swamp Thing Winter Special (DC)

Best Single Issue/One-Shot:

Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, by Chip Zdarsky (Marvel)

Best Anthology:

Puerto Rico Strong, edited by Marco Lopez, Desiree Rodriguez, Hazel Newlevant, Derek Ruiz, and Neil Schwartz (Lion Forge)

Best New Series:

Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)

Best Limited Series:

Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)

Best Continuing Series:

Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Julaa Madrigal (BOOM! Box)

Best Adaptation From Another Media:

“Frankenstein” by Mary Shelley, in Frankenstein: Junji Ito Story Collection, adapted by Junji Ito, translated by Jocelyne Allen (VIZ Media

)

Best Graphic Album – Reprint:

The Vision hardcover, by Tom King, Gabriel Hernandez Walta, and Michael Walsh (Marvel)

Best Reality-Based Work:

Is This Guy For Real? The Unbelievable Andy Kaufman, by Box Brown (First Second)

Best Graphic Album – New:

My Heroes Have Always Been Junkies, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

https://www.firstcomicsnews.com/wp-content/uploads/2016/09/Eisner-Awards-600x253.pnghttps://www.firstcomicsnews.com/wp-content/uploads/2016/09/Eisner-Awards-150x63.pngFirst Comics NewsNewsaward,eisner,winners
Best Lettering:Todd Klein— Black Hammer: Age of Doom, Neil Gaiman’s A Study in Emerald (Dark Horse); Batman: White Night (DC); Eternity Girl, Books of Magic (Vertigo/DC); The League of Extraordinary Gentlemen: The Tempest (Top Shelf/IDW)Best Digital Comic:Umami, by Ken Niimura (Panel Syndicate)Best Webcomic:The Contradictions, by Sophie YanowBest Writer:Tom King, Batman, Mister Miracle, Heroes in Crisis, Swamp Thing Winter Special (DC)Best Writer/Artist:Jen...