Best Novel (2078 ballots)

  • All the Birds in the Skyby Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books)
  • A Closed and Common Orbitby Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US)
  • Death’s Endby Cixin Liu (Tor Books / Head of Zeus)
  • Ninefox Gambitby Yoon Ha Lee (Solaris Books)
  • The Obelisk Gateby N. K. Jemisin (Orbit Books)
  • Too Like the Lightningby Ada Palmer (Tor Books)

Best Novella (1410 ballots)

  • The Ballad of Black Tomby Victor LaValle (Tor.com Publishing)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boeby Kij Johnson (Tor.com Publishing)
  • Every Heart a Doorwayby Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • Penric and the Shamanby Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
  • A Taste of Honeyby Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)
  • This Census-Takerby China Miéville (Del Rey / Picador)

Best Novelette (1097 ballots)

  • Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rexby Stix Hiscock (self-published)
  • “The Art of Space Travel”by Nina Allan (Tor.com, July 2016)
  • “The Jewel and Her Lapidary”by Fran Wilde (Tor.com Publishing, May 2016)
  • “The Tomato Thief”by Ursula Vernon (Apex Magazine, January 2016)
  • “Touring with the Alien”by Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld Magazine, April 2016)
  • “You’ll Surely Drown Here If You Stay”by Alyssa Wong (Uncanny Magazine, May 2016)

Best Short Story (1275 ballots)

  • “The City Born Great”by N. K. Jemisin (Tor.com, September 2016)
  • “A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”by Alyssa Wong (Tor.com, March 2016)
  • “Our Talons Can Crush Galaxies”by Brooke Bolander (Uncanny Magazine, November 2016)
  • “Seasons of Glass and Iron”by Amal El-Mohtar (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • “That Game We Played During the War”by Carrie Vaughn (Tor.com, March 2016)
  • “An Unimaginable Light”by John C. Wright (God, Robot, Castalia House)

Best Related Work (1122 ballots)

  • The Geek Feminist Revolution by Kameron Hurley (Tor Books)
  • The Princess Diarist by Carrie Fisher (Blue Rider Press)
  • Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg by Robert Silverberg and Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)
  • The View From the Cheap Seats by Neil Gaiman (William Morrow / Harper Collins)
  • “The Women of Harry Potter” postsby Sarah Gailey (Tor.com)
  • Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016by Ursula K. Le Guin (Small Beer)

Best Graphic Story (842 ballots)

  • Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, written by Ta-Nehisi Coates, illustrated by Brian Stelfreeze (Marvel)
  • Monstress, Volume 1: Awakening,written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
  • Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, written by G. Willow Wilson, illustrated by Takeshi Miyazawa (Marvel)
  • Paper Girls, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image)
  • Saga, Volume 6, illustrated by Fiona Staples, written by Brian K. Vaughan, lettered by Fonografiks (Image)
  • The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man, written by Tom King, illustrated by Gabriel Hernandez Walta (Marvel)

Best Dramatic Presentation – Long Form (1733 ballots)

  • Arrival, screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve (21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)
  • Deadpool, screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller (Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
  • Ghostbusters, screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig (Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
  • Hidden Figures, screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi (Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
  • Rogue One, screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards (Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
  • Stranger Things, Season One, created by the Duffer Brothers (21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)

Best Dramatic Presentation – Short Form (1159 ballots)

  • Black Mirror: “San Junipero”, written by Charlie Brooker, directed by Owen Harris (House of Tomorrow)
  • Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio”, written by Steven Moffat, directed by Ed Bazalgette (BBC Cymru Wales)
  • The Expanse: “Leviathan Wakes”, written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough (SyFy)
  • Game of Thrones: “Battle of the Bastards”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Miguel Sapochnik (HBO)
  • Game of Thrones: “The Door”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Jack Bender (HBO)
  • Splendor & Misery[album], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Best Editor – Short Form (951 ballots)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

Best Editor – Long Form (752 ballots)

  • Vox Day
  • Sheila E. Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist (817 ballots)

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Chris McGrath
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda

Best Semiprozine (857 ballots)

  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine, edited by P. Alexander
  • GigaNotoSaurus, edited by Rashida J. Smith
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay, and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, Julia Rios, and podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Best Fanzine (610 ballots)

  • “Castalia House Blog”, edited by Jeffro Johnson
  • “Journey Planet”, edited by James Bacon, Chris Garcia, Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, and Erin Underwood
  • “Lady Business”, edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
  • “nerds of a feather, flock together”, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
  • “Rocket Stack Rank”, edited by Greg Hullender and Eric Wong
  • “SF Bluestocking”, edited by Bridget McKinney

Best Fancast (690 ballots)

  • The Coode Street Podcast, presented by Gary K. Wolfe and Jonathan Strahan
  • Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
  • The Rageaholic, presented by RazörFist
  • Tea and Jeopardy, presented by Emma Newman with Peter Newman

Best Fan Writer (802 ballots)

  • Mike Glyer
  • Jeffro Johnson
  • Natalie Luhrs
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Chuck Tingle

Best Fan Artist (528 ballots)

  • Ninni Aalto
  • Alex Garner
  • Vesa Lehtimäki
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Mansik Yang

Best Series (1393 votes)

  • The Craft Sequenceby Max Gladstone (Tor Books)
  • The Expanseby James S.A. Corey (Orbit US / Orbit UK)
  • The October Daye Booksby Seanan McGuire (DAW / Corsair)
  • The Peter Grant / Rivers of London seriesby Ben Aaronovitch (Gollancz / Del Rey / DAW / Subterranean)
  • The Temeraire seriesby Naomi Novik (Del Rey / Harper Voyager UK)
  • The Vorkosigan Sagaby Lois McMaster Bujold (Baen)

John W. Campbell Award for Best New Writer (937 ballots)

  • Sarah Gailey (1st year of eligibility)
  • J. Mulrooney (1st year of eligibility)
  • Malka Older (2nd year of eligibility)
  • Ada Palmer (1st year of eligibility)
  • Laurie Penny (2nd year of eligibility)
  • Kelly Robson (2nd year of eligibility)

http://www.firstcomicsnews.com/wp-content/uploads/2017/04/Hugo-Award-logo-600x257.jpghttp://www.firstcomicsnews.com/wp-content/uploads/2017/04/Hugo-Award-logo-150x64.jpgFirst Comics NewsNews
Best Novel (2078 ballots) All the Birds in the Skyby Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books) A Closed and Common Orbitby Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US) Death’s Endby Cixin Liu (Tor Books / Head of Zeus) Ninefox Gambitby Yoon Ha Lee (Solaris Books) ...